Forum Azuria Strona Główna Azuria
"Żadna mechanika nie zastąpi zdrowego rozsądku"
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   GalerieGalerie   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Dyskusje
Idź do strony Poprzedni  1, 2
 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Azuria Strona Główna -> Sesje / Kampania Rycerska
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Mariusz
Defragmentator



Dołączył: 11 Lut 2008
Posty: 960
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 1 raz
Skąd: Cloudy Sky

PostWysłany: Sob 14:07, 22 Mar 2014    Temat postu:

Rzut biodrowy - wymaga: Obalenie, WW 12, Zapas +2 w teście WW. 20 exp.
Efektowny, wysoki rzut w którym atakujący przerzuca sobie przeciwnika przez biodro i z impetem ciska nim o podłoże. Oprócz efektu Obalenia, cel otrzymuje obrażenia zależne od swojej sprawności.
Mechanika: W swojej rundzie ataku gracz deklaruje próbę wykonania Rzutu. Następuje opozycyjny test WW, podczas którego obie strony dodają do wyniku swoje bonusy z Si. Jeśli atakujący uzyskuje pewny sukces (Zapas +2), Rzut się powiódł.
W tym momencie następuje porównanie wyniku testu Ataku ze Sprawnością* (amortyzacja upadku) celu i za każde 2p. różnicy, cel otrzymuje k6 obrażeń powiększonych o b.Si rzucającego - redukowalnych przez zbroję - oraz "WOW" publiczności:-)
*Tu bym rekomendował dodatkowy test, ale Bartkowi zapewne nie będzie chciało się go robić;P

Szarża - wymagania: dowolny ofens 10. 10exp.
Postać rozpędza się i naciera z impetem na przeciwnika. Otrzymuje sytuacyjny bonus +2 do Si, do pierwszej akcji bojowej.

Taranowanie - wymagania: Szarża, Si 12. 10exp.
Postać naciera na przeciwnika, który nie skupia się na nim (zaskoczenie). Po uderzeniu w cel barkiem/głową/łokciem/ramieniem następuje opozycyjny test Si taranującego (z bonusem +2 z Szarży) przeciw Sprawności celu. Jeśli wygrywa z Zapasem min +2 cel ląduje na ziemi (im wyższy Zapas tym bardziej efektownie*).
Taranujący może atakować w ten sposób wielu przeciwników znajdujących się mniej-więcej w linii prostej względnie blisko od siebie, z każdym z nich powtarzając test (z każdym kolejnym z -1 do testu).
Seria taranowania kończy się gdy taranujący przegra test ze Sprawnością celu lub zostanie zmuszony do obrony.
*pewnie test Szczęścia byłby tu zabawny, czy w coś np. łbem nie przypieprzy;P
Jak tur po nich przebiegł, panie, jak pachołki roztrącał!

Dobijanie leżącego - wymagania: ofens 10, nie może posiadać przywary: Honorowy.
Postać wykorzystuje podłoże jak katowski pieniek i uderza tak by zwielokrotnić zadawane szkody.
Mechanika: Wszystkie testy obrażeń przeciwko leżącemu przeciwnikowi otrzymują premię do obrażeń w wysokości 50%.

Naskok - wymagania: WW 12, Sprawność 12. 20 exp. Koszt kon: 2.
Jeśli przeciwnik leży, postać może wykonać dewastujący naskok na klatkę piersiową; wyskakując wysoko w górę i lądując na torsie obunóż, prostując jeszcze nogi w momencie lądowania.
Normalny test WW przeciwko leżącemu (z jego karami do obrony za leżenie); cel nie może się bronić Parowaniem.
Obrażenia: 3k6+podwójny b.Si.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
slipu




Dołączył: 20 Paź 2008
Posty: 298
Przeczytał: 0 tematów


PostWysłany: Pon 16:36, 24 Mar 2014    Temat postu:

Szarża jest zupełnie nieatrakcyjna w porównaniu z istniejącymi już technikami, ma sens jedynie w połączeniu z taranowaniem. To z kolei uważam za zbyt przegięte - mimo wszystko przeciwnicy to nie przedszkolaki, tak łatwo poroztrącać się ich nie da - co innego z konia, tutaj taką możliwość dopuścimy.
Pozostałe techniki są dobre, bo miałem sygnały że brakuje takich do walki wręcz, więc wejdą po odpowiednim przebalansowaniu.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
slipu




Dołączył: 20 Paź 2008
Posty: 298
Przeczytał: 0 tematów


PostWysłany: Pon 16:59, 24 Mar 2014    Temat postu:

Od teraz focus jest skierowany na techniki konne - w ostatniej sesji pojawiła się sytuacja, że rycerz woli walczyć pieszo niż wierzchem - niedopuszczalne.
Chodzi o to, żeby techniki jeździeckie uatrakcyjnić, dając im powera nieosiągalnego normalnie (piechotą). Mają głównie umożliwiać manewrowość podczas walki i bardziej do niej taktyczne podejście. Przy okazji dobrze by było żeby te efekty były w miarę możliwości przekuwalne na rezultat narracyjny a nie makietowy.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Mariusz
Defragmentator



Dołączył: 11 Lut 2008
Posty: 960
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 1 raz
Skąd: Cloudy Sky

PostWysłany: Pon 18:21, 24 Mar 2014    Temat postu:

Tzn tak - być może jest to oczywiste i dlatego nie zostało powiedziane, a być może wcale tak nie jest, ale można by zacząć od tego:
- można łączyć techniki osobiste z końskimi (np. Szarżę Konną [z Kondycji konia] z - dajmy na to - Silnym ciosem [z Kondycji własnej]).
- jako się rzekło, przewagą bycia konno jest m.in. mobilność, więc esencją takiej walki w tumulcie jest wyszukiwanie okazji; o ile przeciwnicy nie są zgrani i nie asekurują się wzajemnie to zawsze można wypatrzyć gościa co akurat uwagę ma zajętą innym konnym - i wtedy uderzyć na jego flankę bądź wręcz tyły. to prowadzi do wniosku, że mógłby istnieć jakiś system udzielanych sobie przewag/wsparcia.
- piesi w konrakcie z konnym mogą zachowywać się na kilka sposobów:
1. mogą spanikować i szukać ochrony drzew czy innych przeszkód terenowych, gdzie konny nie mógłby na nich zaszarżować
2. mogą wyjść konnemu na przeciw (ufni w swą liczebność i broń drzewcową) lub szykować się w na jego atak
3. mogą się zbierać w kupy by asekurować swoje tyły i łatwiej się bronić przed atakiem.

Ad1. gdy już się ukryją to wyłuskanie ich może być problematyczne, ale póki idą do upatrzonego miejsca powinni być łatwym celem
Ad2. wychodzenie naprzeciw czy szykowanie się tak po prostu jak stoją (bez pracy zespołowej) powoduje, że nie mogą obserwować wszystkich kierunków ataku, a to powoduje, że uważny myśliwy upatrzy sobie zwierzynę.
Ad3. bodaj najtrudniejsza do rozpracowania sytuacja, ale jedncześnie jest i profit, bo skupieni w "jeża" przeciwnicy nie stanowią zagrożenia póki się ich nie zaatakuje, a zatem tylko krążąc wokół nich można mieć ich w szachu i wyczekiwać aż komuś puszczą nerwy i wyskoczy z grupy (patrz Ad2), albo nie robić nic - i taki przypadek by wystarczył w zupełności w takiej sytuacji jak pod domem rycerza, bo dawałby czas.

Odnośnie wzmacniania walki z konia, to ja bym rekomendował przede wszystkim wzmocnienie właśnie wpływu mobilności. Przyjęcie zasady, że w walce nie zatrzymujemy się nigdy - chyba, że zostaniemy do tego zmuszeni przez przeciwników, albo tak zadeklarujemy.
- Proponowałbym jak również dopuścić jakąś słabszą wersję taranowania używaną bez techniki - czyli aby możliwe było wjechanie w grupę i 1-2 przeciwników dało się zająć umykaniem przed wierzchowcem (nie atakują, ale też się nie przewracają) i w ten sposób ograniczyć ilość przeciwników w starciu.
- Można by pomyśleć o jakiejś karze do obrażeń dla pieszego atakującego konnego [vel. większy Abs będąc konno] (może za wyjątkiem tych przeklętych drzewcówek) - atakowanie w górę odbiera broni impet.
- Jeśli nasze konie mają pancerze (bo to chyba nie było dogadywane) można by stosować sposób chowania się za konia przy szarży by pozwolić koniowi przyjąć uderzenie włócznika a samemu kontrować
- Ja to sobie takie konnego walczącego z pieszym (szczególnie mając potężną płytę) wyobrażam jako gościa, który średnio przejmuje się bronieniem tylko napieprza. Najazd, uderzenie, i odjazd na wolne pole (czyli takie zatrzymanie konia mogłoby być powodowane przez jakąś przeszkodę terenową, w jaką się nierozważnie wjedzie (głaz, krzak, dół, studnia, składowisko kompostu, etc.)). Ergo: dać darmową Na Klatę będąc konno lub utrudnić niezorganizowanym pieszym możliwość zgromadzenia się i wymuszania walki z wieloma przeciwnikami.
- Dodać bonus do obrażeń z samego faktu prędkości nacierającego konia (tak aby nawet bez techniki Szarży Konnej była różnica w obrażeniach między staniem w miejscu i nawalaniem a jednak atakowaniem z nabiegu).
- Może jakaś mechanika manewrowania? Pieszych też da się w wała robić, symulując atak, by zrobić zwrot i zaatakować kogoś innego, a konie są dość szybkie - na małej przestrzeni powinny wprowadzać sporo zamieszania u pieszych wrogów.
- Może przy pewnych poziomach testu JK w ogóle zabronić pieszym atakować? Jeśli jeździec tylko przejeżdża obok piechura to czasu może być tylko na jeden atak - i pieszy może albo skupić się na obronie albo ryzykować obopólne trafienie (przy czym przewaga jest po stronie jeźdźca, więc to nie byłoby zbyt rozsądne).

Tyle może narazie luźnych koncepcji:-) Jak jeszcze coś mi wpadnie do głowy to dodam.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
slipu




Dołączył: 20 Paź 2008
Posty: 298
Przeczytał: 0 tematów


PostWysłany: Pon 23:10, 24 Mar 2014    Temat postu:

O, super, bardzo fajne propozycje.
Kilka trafia w sedno, kilka trochę się kłóci z moją wizją.

Łączenie technik - była taka koncepcja po drodze, ale zrezygnowałem z niej kiedy pojawiły się łączone, być może niesłusznie.
W każdym razie teraz można łączyć technikę jeździecką i rycerską w trakcie jednej rundy.

Kara do obrażeń dla pieszego - na pewno sens to ma i będzie na miejscu. Konkretnie - wszystkie bronie oprócz drzewcowych mają -2 do obrażeń.

Zabronienie atakowania przez pieszego - to widzę jako technikę, powiedzmy, że Uderzenie w galopie, czy cuś takiego. W każdym razie jeździec wali a pieszy może się tylko bronić.

Darmowe Na klatę - waham się

Bonus z prędkości - może, ale wtedy trzeba to dokładnie przebalansować z techniką szarży, żeby ona dawała więcej.

Mechanika manewrowania - głównie po to jest temat zaczęty. Na tym aspekcie trzeba się skupić.

Taranowanie bez techniki - może, acz niechętnie. Jak mi się wydaje takie taranowanie nie jest naturalne dla konia, który nie jest maszyną (sorki, że to podkreślam, ale o tym trzeba pamiętać) tylko zwierzęciem. Jako taki, wydaje mi się że nieszkolony w tym kierunku może robić różne rzeczy - stanąć dęba, zaryć kopytami w ziemię, pieszego wyminąć. Taranować też ale to tylko jedna z opcji niekoniecznie najbardziej dla konia oczywista. Ergo konia i jeźdźca trzeba w tym kierunku wyszkolić (technika).
Taranowanie rzecz jasna trzeba wzmocnić. Kręgle powinny być. Jakoś to połączmy ze wzbogaceniem opisu Tworzenia formacji, która w pewnym stopniu stanie się takim anty-Taranowaniem.

Co do opisów możliwych sytuacji - oczywiście to słuszne uwagi, ale trzeba się zastanowić jak to przełożyć na rozwiązania mechaniczne żeby zachowywać obiektywizm.

Co do ladrów pisałem o tym w wątku Mechanika.

Pamiętajcie o wilczych dołach - to jest rozwiązanie stare jak świat i piesi w miarę możliwości będą je stosować żeby zniwelować przewagę kawalerii. To oczywiście współgra z napotkaniem przez jeźdźca przeszkody terenowej - tylko wykonanej sztucznie.

Ważna uwaga - o ile to nie będzie bez sensu, przy konkretnych projektach mechanicznych dobrze się skupiać statach konia, nie na skillu jeźdźca. Chcę żeby różnica w jakości wierzchowca była wyraźna i odczuwalna. W końcu różnice w cenach za poszczególne egzemplarze nie brały się znikąd.

No i też - konie były drogie ale i się zużywały (ginęły w bitwach), na wojnę rycerz musiał ich brać co najmniej kilka. Jakoś trzeba skonkretyzować to kiedy pieszy zechce atakować konia a nie jeźdźca. Najprościej jak się da - wiadomo że to będzie rzecz głównie dla npców, więc żeby nie obciążać uwagi kochanego Mistrza Gry, który i tak ma za dużo na głowie.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Azuria Strona Główna -> Sesje / Kampania Rycerska Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony Poprzedni  1, 2
Strona 2 z 2

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Regulamin